Pnömatik Ürünler Nelerdir?

Pnömatik sistemler, sıkıştırılmış hava ile çalışan sistemler olarak tanımlanmaktadır. Makine sistemlerinde tüm ekipmanların çalışabilmesi için basınçlı hava kullanılmaktadır. Daha çok otomasyon ve kontrol tekniklerinde kullanılmaktadır. Pnömatik sistemler, ortam havasını mekanik harekete çevirmektedir. Atmosferdeki havanın, bileşenler içerisine doldurularak, sıkıştırılması sonucu itme gücü elde edilmektedir. Bu şekilde mekanik hareketlilik elde edilir. Pnömatik sistemlerde kullanılacak olan hava basıncı kompresörler tarafından hava tankları içerisine doldurulmaktadır. İleri teknoloji ürünleri olarak kullanılmakta ve verimliliğin artması sağlanmaktadır.

Pnömatik Sistem Bileşenleri

Pnömatik sistemlerin çalışabilmesi için çeşitli bileşenlere ihtiyaç duyulur. Bu bileşenlerin başında ise kompresör gelmektedir. Kompresörler, basınçlı hava üretimi yaparak, sistemi çalıştırmaktadır. Sistemin çalışabilmesi için ortamdan alınan havanın temiz ve kuru olması gerekiyor. Bunun için havayı filtreleme, yağlama ve düzenleme işlemlerine ihtiyaç duyulur. Buna hava hazırlığı denilmektedir. Makinelerde kontrolün sağlanabilmesi için acil durdurma düğmesine ihtiyaç vardır. Pnömatik sistemler, endüstriyel makinelerde kullanılmakta ve hava kullanıldığı için verimlilik maksimum seviyede sağlanabilmektedir. Sistemlerde kullanılan bileşenler arasında, regülatör bulunmakta ve hava basıncının kontrol edilmesini sağlamaktadır.

Pnömakit Sistemlerin Avantajları Nelerdir?

Pnömatik sistemler hava basıncı ile çalışmakta ve oluşacak egzoz gazı için dönüş hatlarına ihtiyaç duyulmamaktadır. Pnömatik sistemlerin endüstriyel alanda kullanılan diğer sistemlere göre avantajlarının daha fazla olduğu bilinmektedir.

Kullanıldığı sistemlerde sağladığı avantajlar şunlardır;

• Basınçlı hava depolarının periyodik kontrolünü sağlayarak riskleri önler,

• Sistemler daha ekonomiktir,

• Sistemde hava dolaştığı için yanma ve patlama riski en azdır,

• Enerjisin basınçlı hava olarak depolanmasını sağlar,

• Yapımı basittir ve montajı kolaydır,

• Aşırı yükleme durumlarında zararsız kalma avantajı sunar,

Kontrol ve otomasyon sistemlerinde kullanıldığı için sistemlerin çalışmasında ihtiyaç duyulan enerji maliyetinin düşük olmasını sağlayacaktır. Sistemlerin hızlı çalışmasını sağlarken, işletmelere tasarruf sağlamaktadır. Sistemlerin çalışması için ihtiyaç duyulan güç şiddetinin istenildiği gibi ayarlanıyor olması, güvenli kullanım avantajı sağlayacaktır.

Write a Message